Planujesz wakacje w Egipcie, zimowy wyjazd na narty albo romantyczny weekend w Paryżu? Koniecznie pomyśl o ubezpieczeniu podróżnym. Pokrywamy koszty leczenia i ratownictwa, pomoc Assistance 24h.
Co można powiedzieć o osobie, która wyjeżdża za granicę, nieważne czy do pracy, czy na wakacje nie wykupując odpowiedniego ubezpieczenia? Najkrócej mówiąc jest ona mało odpowiedzialna. W razie wypadku bądź choroby wszystkie koszta związane z pobytem w szpitalu będzie zmuszona zapłacić z własnej kieszeni.
W przypadku śmierci osoby nieubezpieczonej koszt transportu zwłok do kraju będzie musiała pokryć rodzina zmarłego. (NFZ nie pokrywa tych kosztów). Wydatki te mogą sięgnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto też dodać, że wiąże się to z całą procedurą administracyjną. Naprawdę nie opłaca się oszczędzać na ubezpieczeniu, gdy wyjeżdżamy za granicę. Koszt takiej polisy nie jest przecież wygórowany.
Firma Aviva w ramach ubezpieczenia Partner w Podróży pokrywa między innymi koszty związane z transportem zwłok do Polski. Jeżeli ubezpieczony uległ śmiertelnemu wypadkowi lub śmierć nastąpiła w sposób naturalny a polisa była wykupiona przed wyjazdem wówczas wszystkie koszty związane z przewiezieniem zwłok pokrywa Aviva. Ubezpieczyciel pokrywa także koszty przejazdu osób najbliższych, które ze zmarłym przebywały za granicą.
Podczas wybierania wariantu ubezpieczenia warto jest skorzystać z innego niż podstawowy. Zwracajmy też uwagę czy ubezpieczeniem objęte są choroby przewlekłe, rekreacyjne uprawianie sportów, itp. Podstawowa suma ubezpieczenia, którą wybieramy powinna być adekwatna do wydatków, które możemy ponieść lecząc się w kraju naszego pobytu.
Każde tego typu ubezpieczenie zapewnia zwrot kosztów leczenia i transport do kraju. Bardzo nieodpowiedzialne jest wybieranie się gdziekolwiek, do jakiegokolwiek kraju bez wykupionej polisy, tym bardziej że „dobre” ubezpieczenie możemy wykupić już za kilkadziesiąt złotych.
Oczywiście pewnym zabezpieczeniem jest karta EKUZ, jednak działa ona tylko w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie czy Islandii. Co ważne, karta EKUZ daje dostęp do darmowych świadczeń tylko w wymiarze, w jakim są one bezpłatne dla obywateli kraju, do którego jedziemy. Przykładowo, we Francji, w niektórych przypadkach będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni aż 20% kosztów leczenia.
Polisa turystyczna pokryje także koszty działań ratowników, jeśli będziemy musieli skorzystać z ich pomocy, np. w górach. Mogą one być liczone w tysiącach euro, z czego nie zdaje sobie sprawy wielu turystów. W Polsce, za pomoc GOPR-u czy TOPR-u nie musimy bowiem płacić. – Wykupując taką polisę, możemy również ubezpieczyć nasz bagaż oraz sprzęt sportowy na wypadek zniszczenia lub kradzieży.
Zakres ochrony polisy można także rozszerzyć o ubezpieczenie OC. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, które jest przydatne szczególnie wtedy, jeśli wyjeżdżamy z dziećmi. Maluchy mogą bowiem uszkodzić np. wypożyczony sprzęt sportowy. Posiadając OC, nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawą czy odkupieniem cudzego mienia.