Dla kogo jest polisa na życie i jaka jest jej rola?

Ubezpieczamy nowy samochód – często w kredycie, a nie myślimy kto go spłaci po naszej śmierci i z czego. Prowadzimy działalność gospodarczą, czasami licencjonowaną   ( transport, handel paliwami, itp.). Czy wiesz co stanie się z firmą po śmierci jej właściciela? Czym będzie dysponowała rodzina? Jakie zobowiązania będzie musiała spłacić i jak będzie wyglądał podział spadku w sytuacji, gdy spadkobiercami będą małoletnie dzieci? Takie pytania powinien stawiać sobie każdy, nie tylko przedsiębiorca.

Pomyśl: co stanie się z Twoją rodziną, gdy dzisiaj wychodzisz do pracy i już z niej nie wracasz?

Wyobraźmy sobie rodzinę: Jacek, Ania i ich synek Krzyś. Rodzice zarabiają po 2,5 tys. zł na rękę, czyli na opłacenie rachunków, spłatę kredytu hipotecznego i na zakupy dysponują miesięcznie kwotą 5 tys. zł. Załóżmy, że gospodarują ostrożnie swoimi pieniędzmi, ale jak większość Polaków, nie mają oszczędności. Stać ich na drobne przyjemności, jednak wydatki pochłaniają wszystkie zarobki. Cieszą się dobrym zdrowiem, z pracy są zadowoleni, generalnie żyje się im w miarę OK.

Pewnego dnia żona dowiaduje się z radia o tragicznym wypadku samochodowym, a godzinę później otrzymuje telefon ze szpitala, że to jej mąż był śmiertelną ofiarą tego zdarzenia. Jak myślisz, co wówczas się dzieje? W ciągu jednej chwili cały jej świat legł w gruzach. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie bólu oraz poczucia straty towarzyszącego tej rodzinie…

Niestety szkody emocjonalne to nie jedyny problem. Nagle okazuje się, że rodzina potrzebująca 5 tys. zł miesięcznie, ma do dyspozycji raptem 2,5 tys. zł. I co teraz? Oprócz ogromnego bólu po stracie ukochanej osoby będą musieli zmierzyć się z problemami finansowymi. Czy samotnej matce uda się utrzymać rodzinę? Czy da ona radę spłacać kredyt hipoteczny? A może w desperacji popełni ogromny błąd i sięgnie po jakieś chwilówki lub inne pożyczki, które nieuchronnie wpędzą ją w spiralę długów?

Właśnie przed takimi sytuacjami ma chronić polisa na życie. To jest jej pierwsze, podstawowe i najważniejsze zadanie. Przy całym swoim skomplikowaniu działa ona w dość prosty sposób: Ty umierasz – Twoja rodzina (uposażeni) otrzymuje wypłatę sumy ubezpieczenia. Taka polisa nie jest dla Ciebie, tylko dla osób, których finansowe bezpieczeństwo zależy od Twoich dochodów. Jej rola polega po prostu na tym, aby w tragicznej sytuacji zapewnić środki pozwalające uniknąć Twoim bliskim finansowej katastrofy.

Potrzeba ubezpieczenia się pojawia się wtedy, gdy zaczynamy żyć na własną odpowiedzialność.

Poważne zachorowanie

W Polsce wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory. Jest to druga po chorobach układu krążenia przyczyna zgonów. Mimo wzrostu nakładów, wskaźniki śmiertelności osób chorych na nowotwory szybują w ostatnich latach do góry. Poziom frustracji chorych z powodu ograniczenia możliwości dostępu do nowoczesnego leczenia nowotworów wzrasta. Co do zasady, w Polsce leczenie pacjenta innowacyjnymi lekami może być sfinansowane za pomocą czterech głównych mechanizmów:
► leczenia w ramach systemu publicznej ochrony zdrowia;
► za sprawą uczestnictwa pacjenta w badaniach klinicznych (opcja dostępna jedynie dla wybranych grup pacjentów, zgodnie z potrzebami badawczymi toczących się w danym momencie prób klinicznych i w nielicznych, wybranych ośrodkach);
► dzięki wsparciu organizacji pozarządowych, które z pozyskanych środków finansowych dofinansowują leczenie pacjentów pozostających pod ich opieką;
► dzięki własnym środkom finansowym (jednak ze względu na koszt terapii opcja ta jest dostępna jedynie dla bardzo nielicznych chorych). Np. w przypadku: czerniaka leczenie preparatem ipilimumab, dla chorego ważącego 80 kilogramów, jedno podanie leku kosztuje 85 tys. złotych. Każdy pacjent potrzebuje czterech dawek preparatu, rak płuca leczenie preparatem Tyverb  to ok. 10 tys. zł za miesięczną kurację, rak jajnika leczenie preparatem Olaparib koszt jednego podania leku wynosi ok. 24 tys. zł (co 4 tygodnie).

Umowa dodatkowa w razie Poważnego Zachorowania zapewni Ci wypłatę środków finansowych nawet do 800 tys. zł w razie zdiagnozowania  jednej z 40 poważnych chorób.

Lista schorzeń objętych ochroną

 

Czy wiesz, że: co cztery minuty w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma raka, co siedem minut ktoś z tego powodu umiera. Rak jest drugą przyczyną zgonu Polaków i odpowiada za co czwartą śmierć w naszym kraju. W polskich realiach choroba nowotworowa oznacza dla pacjenta nie tylko walkę z samą chorobą, ale także z systemem ubezpieczeń społecznych?

Niezdolność do pracy

Wyobraźmy sobie, że w rodzinie z przykładu powyżej Ania w wyniku wypadku bądź choroby stanie się trwale niezdolna do pracy to jej część dochodu, która jest konieczna do przetrwania, nagle zniknie. Utrzymanie domu i wychowanie Krzysia  będzie na głowie Jacka. Jak myślisz jak szybko pojawią się konflikty?

Czy wiesz, że: najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna z ZUS wynosi od 1 marca 2019 r.  1 100 zł brutto?

Nie masz ubezpieczenia i myślisz, że możesz spać spokojnie, uważaj możesz stracić wszystko i nie będziesz miał ani grosza!

 

"Biorą kredyty, sprzedają mieszkania lub szukają za granicą ośrodków, które przyjmą ich na bezpłatne badania kliniczne. Tak muszą sobie radzić pacjenci z rakiem płuca w Polsce, walcząc o dostęp do nowoczesnych metod leczenia" - zachęcam do obejrzenia materiału filmowego.

 

http://wiadomosci.tvp.pl/29066211/walka-o-szanse-na-zycie

 

Choroby cywilizacyjne, nawet jeśli nie uniemożliwiają zarobkowania to z całą pewnością wiążą się z dodatkowymi wydatkami. Statystycznie są też one najczęstszą przyczyną zgonów. 

Jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, masz możliwość otrzymania bezpłatnego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci.